top of page
  • Writer's pictureshveitsieestiselts

Ene Meriste näitus Zürichis "Hinges on Eesti"

Ene Meriste maalinäitus „Hinges on Eesti“, mis oli pühendatud Eesti Vabariigi 100. aastapäevale Zürichi galeriis am Lindenhof, toimus 22.-26.02.2018


Eesti talveilmale sobivalt oli näituse avapäevaks sättinud ilmataat krôbedamad külmakraadid Zürichi maastikule, mis oli Šveitsi valitsema hakkava külmalainele alles algus. Just läbi nende kraadide sammusid mitmed külaliste Ene Meriste näituse suunas, et saada osa tema esmakordsest maalinäitusest. 

Môned aastad tagasi oli Šveitsi Eesti Seltsi Iseseisvsupäeva kutset kaunistamas sini-must-valges värvikombinatsioonis iidne puu. See oli esimene samm Enelt oma kodugaleriist välja tulemiseks, et oma maalitööd ka teistega jagada. Tookord veel kaardi taha autorit kirja ei saanud, sest Ene oli katsetamas avalikkuse ette tulekut suure tagasihoidlikkusega. Kodumaal käigud lisasid aga Enele maalimise innustust ning Tallinna 46. Keskkooli kunstiklassis, Kunstiakadeemia kursustel ja Tartu Ülikooli kunstikabinetis õpitu hakkasid vormuma kauniteks maastiku piltideks paberil ja lõuendil. Mida aasta edasi, seda rohkem hakkasid Ene koduseinu kaunistama valmis saanud pildid - mitmes neis peidus oma tähendus ja lugu, mis tekitasid imetlust mitmetes külalistes, kes Enele ka vajaliku julguse andsid, et ühel päeval neist näitus teha. 

Ene Meriste maalib Eesti loodust. Oma piltidel on ta esile toonud palju neid detaile, mis sümboliseerivad Eestit ja eestlasele olulisi looduse detaile. Näiteks kukeseened, mustikad, lumine pihlakas ja kivine mererand. Valdavalt on Ene piltidel näha puid ja metsa, mis tuletavad näitusel külastavatele eestlastele meelde, kuivõrd olulise tähendusega on eestlasele puud ning panevad shveitslase mõistma kuivõrd tugev on eestlaste seotus loodusega. 

Näituse avamisel kõneles kunstnik sellest, miks ta maalib Eesti maastikke ning mida tema jaoks tähendab sõna „Heimat“. Eestikeelseid laule kodust ja kodumaast laulis Meribel Hagen. Kunstnikku ja kohalviibijaid tervitasid Šveitsi Eesti Seltsi president Mirjam Loertscher ja Eesti aukonsul Šveitsis Hans Graf.

24. veebruaril 2018 külastasid näitust paljud eestlased ja Eesti huvilised Šveitsis, kes seejärel suundusid Eesti tähtpäeva auks korraldatud pidulikule kontserdile ja õhtusöögile.Väga kaunis kohas paiknevas galeriis käis rohkelt külalisi ning kunstnik oli kohal iga päev, et rääkida oma töödest. 25. veebruaril tutvustas ta külalistele ning lastele ka maalimistehnikaid ning mitmed külalised said maitseelamust kiluvõileibade näol. 

Seltsile oli see suur au avada EV100 pidustuste nädal Zürichis Ene Meriste kauni maalinäitusega ning täname Enet siiralt jagamast hingepuudutavaid maale Eestist. 


Kes tunneb huvi Ene Meriste loomingu vastu või soovib osta tema mõnda maali, palun kontakteeruge: ene@eesti.ch


Šveitsi Eesti Selts / 1. märts 2018 / Photo credit Helen Ree

64 views0 comments

Recent Posts

See All

EV104

bottom of page