top of page
  • Writer's pictureshveitsieestiselts

Natuke teistmoodi sünnipäev

Eesti Vabariigi 101. sünnipäev tõi endaga kaasa ka Šveitsi Eesti Seltsi juhtkonna vahetuse


2. märtsil tähistas Eesti  Šveitsi Selts  Eesti Vabariigi teise sajandi esimest sünnipäeva Zürichi külje all Gockhausenis, ühes nn. metsaveere ateljeemajadest. Viimased on tuntud oma avara ja inspireeriva arhitektuuri poolest ja koht sobis oma – veel väga varakevadise – rohelusega ideaalselt meie peoga.


Enne aga, kui peotuju sai üles keerutada, leidis aset Seltsi Üldkoosolek, kuhu olid kutsutud kõik SESi liikmed. Seltsi presidendi Mirjam Loertscheri tervitusele järgnesid protokollija ja häältelugeja valimine ning kahe aasta eest toimunud eelmise Üldkoosoleku protokolli kinnitamine. Edasi andis Mirjam põneva ülevaate Seltsi viimase kahe aasta tegevusest. Et sellesse aega mahtus ka Eesti Vabariigi 100. sünnipäev, oli tagasivaade väga mahukas ja värviline – uskumatu, mis kõik 24 kuuga korda võib saata! Erinevad kontserdid, Eesti Toidu päev, linnumajade projekt, Jaanipäev, Eesti 100. Veinitalgud… Lisaks andsid Kristiina Bylyku ja Gerdy Ling toreda ülevaate Eesti Laste Mänguringi tegevusest – ka siin ei paista ideedest puudu tulevat! 

Kui majandusaruanded ka kinnitatud, oligi saabunud otsustav hetk: senine Šveitsi Eesti Seltsi juhatus tänas liikmeid viimase kuue aasta est ja astus tagasi. Selts ei jäänud aga sugugi peata: uued juhatuse kandidaadid esitlesid ennast ja osutusid paari minuti jooksul ühehäälselt valituks. Uueks presidendiks sai Kristi Jõeleht, asepresidendiks Annika Fibbioli, finantsjuhtimise võttis üle Gerdy Ling ning mänguringi juhina valiti juhatusse ka Kristiina Bylyku. Tere tulemast ja palju edu teile! Oma tervituse edastas ka Hans Graf, Eesti Vabariigi Aukonsul, ja Eesti Suursaatkonnast Viinist kohale tulnud konsul Tiia Miller, kes andis Mirjamile üle Eesti Vabariigi tänukirja eestluse hoidmise eest Šveitsis ja viljaka koostöö eest.  

Viimaste koosoleku minutite jooksul oli juba nii mõnigi janune peoline pea ukse vahelt sisse pistnud ja vaikselt ukse juurde seisma jäänud. Kui uus juhatus ametisse kinnitatud, avati uksed ka välja ootama jäänutele ja pidu võis alata! Suurejooneline aperitiiv, klaasikõlin, vanade ja uute tuttavate tervitamine – ühe hetkega oli avar maja suminat ja saginat  täis. 

Et suminat sai tõesti palju, kolisime Anu Elmer-Ehini raamatuesitluse pool korrust allapoole. «Minu Šveits» räägib väga realistlikult ja humoorikalt Anu Šveitsi elama asumise ja esimeste aastate loo – nii, et tahaks järge raamatule! Mirjam esitas Anule paar küsimust raamatu kohta ja siis luges Anu ühe pikema lõigu selle kohta, millised on eestlaste ja šveitslaste erinevused, kui asi puutub metsa minemisse. Kaasa toodud raamatud kadusid – koos autogrammidega – letilt nagu soojad saiad. 

Pidu  läks edasi söögi ja joogiga – selleks ajaks oli õues elaval tulel küpsenud kartuliröst ja avatud salatilaud. Rahvast oli tulnud lähedalt ja kaugelt, kohati väga kaugeltki – aga mitte kartulirösti pärast (kuigi see oli ääretult maitsev!). Õhtu naelaks ja põhjuseks, miks ka mõni siiani harv külaline kohale oli tulnud, oli Jaan Tätte, kes ürituse tarvis Eesti kõige läänepoolsemast punktist – Vilsandi saarelt - oli kohale tulnud. Niisiis voolasid külalised, kõhud täis, taas alakorrusele, kus toimus hubane kontsert ja Jaan Tätte laulis kitarri saatel tuttavaid laule ning imestas, et siinsed eestlased tema lugusid teavad. Aga kus siis muidu, Jaan!  

Et nüüd kõik külalised enam-vähem ühes ruumis ja pilgud «lavale» suunatud, oli paras aeg teatepulk uuele Seltsi juhatusele edasi anda. Mirjam tänas paljusid, kes teda tema presidendiks olemise ajal toetanud ja aidanud ja soovis Kristile ja Annikale edu ja rõõmu Seltsi eestvedamisel. Loomulikult tänasid senised Seltsi juhatuse liikmed ka Mirjamit ennast tehtud tubli töö eest. Kingad, millesse astuda, on ikka päris suured.. 

Õhtu lõppes magustoiduga, milleks oli  ehtne Eesti kama – erinevaid salateid ja mitmeid inimesi pidi aegsasti Eestist kohale toimetatud. See õige eesti maitse keelel, veeres aga jutt veel kaua edasi – kohati kuni koduni välja   

Suur tänu kõigile, kes peo korraldusele kaasa aitasid, ja suur tänu ja kummardus Jaan Tättele, publikule ja loomulikult Mirjamile – ja uute kohtumisteni! 

Pildiseeria Annika Palvari Fibbioli, salasõna: ev101https://annikafibbioli.smugmug.com/Eesti-Vabariik-101/n-6qrCzk/Kokkuvõte: Rea Sturzenegger, Winterthur, 5. märtsil 2019

120 views0 comments

Recent Posts

See All

EV104

Commenti


bottom of page