top of page
  • Writer's pictureshveitsieestiselts

100 Linnumaja avapidu Biel-Benkenis

17. märtsil 2018 toimus EV100 raameis saja pesakasti avapidu Biel-Benkenis

Pressiteade 17.3.2018 Medienmitteilung 17.3.2018


Šveitsi Eesti Selts ja BirdLife Schweiz abistavad koos ohustatud linnuliike 

100 aastat Eesti Vabariiki – 100 pesakasti harvadele linnuliikidele

Eestlased teavad omast käest, mida tähendab kuuluda vähemuse hulka. See on ka üks põhjustest, miks nad on otsustanud oma iseseisvuse 100. juubeli puhul kinkida harvaesinevatele linnuliikidele 100 pesakasti. BirdLife Schweiz on koos erinevate partneritega viimased 20 aastat teinud tublit tööd, et parandada erinevate linnuliikide asustusalasid. Kahel sellisel elualal, üks neist Baseli piirkonnas ja teine Tessinis, pandi möödunud nädalal mainitud 100 pesakasti koostöös Ficedula ja Baseli Loodus- ja Linnukaitseühinguga üles.Kaks kadumisohus linnuliiki

Väänkael ja aed-lepalind on putuktoidulised ja rändlinnud. Esmamainitu talvitub Vahemere, teine Saheli piirkonnas. Šveitsi pidev põldude üleväetamine ja sellest tingitud putukate vähenemine on mõlema linnuliigi toidulaua peaaegu olematuks muutnud. Ka puude, eriti kõrgetüveliste viljapuude kadumine siinsel kultuurmaastikul on aidanud kaasa nende linnuliikide asustusalade kitsenemisele. Lindude arvukus on kõvasti vähenenud ja paljudest Šveitsi piirkondadest on väänkael ja aed-lepalind üldse kadunud. „Peamine väänkaela ja aed-lepalinnu kadumise põhjuseid ongi putukate vähenemine,“ tõdeb Raffale Ayé BirdLife Schweiz’ist.

BirdLife Schweiz on koos oma liikmesorganisatsioonidega juba üle kahekümne aasta andnud endast kõik, et säiliks kõrgetüveliste viljapuudega aiad ja et aiandus oleks loodusega kooskõlas. Seepärast teevad nad tihedat koostööd talunikega. Kuigi agraarpoliitiline soodustussüsteem soosib rahaliselt endiselt tööstuslikku põllumajandust, mitte biodiversiteeti, on siiski talupidajaid, kes kaasa löövad. „Et aidata kaasa liblikate, metsmesilaste ja teiste putukaliikide paljunemisele, külvame me ümberkaevatud niitudele erinevaid lillesorte,“ ütleb Lukas Merkelbach, BirdLife Schweizi projektijuht. „Aga aasad, kus kasvab läbisegi nii palju erinevaid taimi ja lilleliike, on kahjuks erandid.“ 

Rahvusvahelised ja kohalikud võrgustikud ohustatud liikide heaks

„Eesti rahvas on ka ohustatud,“ selgitab Šveitsi Eesti Seltsi (SESi) president Mirjam Loertscher naerdes.1.3 miljonit eestlast on korduvalt pidanud kaitsma end võõraste mõjude eest. Šveitsis elavad 400 eestlast aga tunnevad end siin hästi vastuvõetuna. Oma riigi juubeli puhul on neil soov Šveitsile midagi tagasi anda ja aidata kohallikke ohustatud sulelisi «rahvaid». Nii tekkiski Šveitsi Eestil Seltsil idee, meisterdada 100 pesakasti siinsetele ohustatud linnuliikidele. Kuna pole mõtet panna pesakaste üles väljaspool neid väheseid asustusalasid, mis veel järele jäänud on, pöördus SES BirdLife’i ekspertide poole.

BirdLife Schweiz teeb koostööd Prantsusmaa ja Saksamaaga, et aidata kaduma hakkavaid linnuliike. Kolme maa koostööle lisandus nüüd neljas: Eesti. Šveitsi Eesti Selts tegi oma idee põhjal video ja projekti tutvustati Eesti Televisioonis ja meedias. Lühikese ajaga leiti sajale linnumajale ka sponsorid. Möödunud nädalal pani BirdLife Schweiz koos Aeschi, Arlesheimi ja Therwili loodus- ja linnukaitseseltsidega pesakastid üles. Kui väänkael ja aed-lepalind aprillis oma talvekorteritest naasevad, ootavad neid es uued pesakastid. Mainitud kahe suhteliselt harvaesineva linnuliigi puhul võib aga võtta paar aastat, enne kui esimestesse kastidesse ka pesad tehakse.

BirdLife Schweiz ja tema partnerorganisatsioonid tänavad südamest Šveitsi Eesti Seltsi nii olulise ja suurejoonelise toetuse eest. 

Shveitsi Eesti selts tänab kõiki toetajaid ning projekti peasponsorit Uptime firmat Eestist.  


Nimelised tänud: 

Projekti peasponsor ja toetaja: Eero Tohver / Uptime firma Eestist

Pilt ja videomaterjal: Ave-Lii Idavain.

Pressiteate tõlge ja flyerite tekst ja tõlge: Rea Sturzenegger

Linnumajade ehitus ja arendus: Peeter Tarmet

Sponsorite nimesiltide ettevalmistus, teostus, flyerite kujundus ja print: Kristi Leibur-Nagel

Vastuvõtu kook: Annika Keller

Koostöö vahendamine: Lena Escher-Senn

Transpordi organiseerimine Tessiini: Aukonsul Matteo Inaudi

Birdlife'i meeskond: Raffael Ayé. Lukas Merkelbach, kohalikud talunikud Matthias Kleiber Biel-Benkenis ja Eric Vimercati Magadinos

Meediakajastused ja hea sõna: ERR - Terevisioon, Rõuge vald, Pro Baltikum, Postimees, Birdlife Schweiz ja Eesti Ornitoloogiaühing


Pildigalerii https://www.estonia100switzerland.com


Jälgige meie lehte, postitame veel tulevikuski linnumaja uudiseid! 

Shveitsi Eesti Selts

19. märts 2018

3 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page